Psychoterapia, czyli wsparcie w trudnym momencie
Pomimo coraz większej świadomości dotyczącej ludzkiej psychiki zawód psychoterapeuty nadal otoczony jest masą mitów i półprawd. Dla wielu osób skorzystanie z jego usług tożsame jest z się byciem tzw. „wariatem” lub „szajbusem”, co może zniechęcać potrzebujących do udania się po pomoc. Psychoterapia to doskonały sposób na walkę ze swoimi problemami.
Jak zostać psychoterapeutom?
Aby móc nazywać się pełnoprawnym „lekarzem dusz” trzeba ukończyć 5-letnie studia psychologicznie i otrzymać tytuł magistra, dodatkowo można ukończyć także 4-letnie kursy uprawniające do przeprowadzania psychoterapii. Na trzecim lub czwartym roku studiów wybierane są specjalizacje, skupiające się na danym fragmencie bardzo szerokiego pojęcia jakim jest psychologia. Do przykładowych specjalizacji psychologii można zaliczyć:
- kliniczną
- biznesu
- zdrowia
- sądowa
- zwierząt
Oczywiście po ukończeniu studiów należy odbyć staże oraz nierzadko różne szkolenia szlifujące umiejętności młodego studenta, dzięki którym zostanie on przygotowany do pracy w swoim zawodzie. Po uzyskaniu dyplomu oraz nabyciu niezbędnego doświadczenia młodego psychoterapeutę czeka jeszcze wybór, gdzie chciałby pomagać ludziom. Oprócz oczywistego wyboru jakim jest gabinet, do rozważenia jest także na przykład: sąd, szkoła, szpital psychiatryczny, ośrodek odwykowy oraz różne firmy biznesowe. Mnogość specjalizacji wybieranych podczas studiowania pozwala na bardzo szeroki wybór przyszłego miejsca pracy. Psychoterapie, ze względu na swoją popularność, można praktykować w wielu polskich miastach takich jak na przykład: Warszawa, Olsztyn, Gdańsk, Kraków tudzież Wrocław.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Każda osoba po ukończeniu studiów oraz szkoleń posiada ogromną wiedzę na temat ludzkiej psychiki, relacjach międzyludzkich oraz chorobach i zaburzeniach psychicznych. W naszej świadomości najbardziej utrwalił się obraz pracującego w gabinecie psychologa klinicznego, co więc robi ów specjalista? Najczęściej przeprowadza różnego rodzaju wywiady oraz robi testy psychologiczne, które pomagają mu w znalezieniu problemu u pacjenta, gdy dodatkowo ma skończony kurs terapeutyczny, może przeprowadzać psychoterapię. Oprócz tego psychologowie często prowadzą treningi umiejętności społecznych czy warsztaty dotyczące higieny zdrowia psychicznego.
Praca psychoterapeuty to nie tylko tematy dotyczące zdrowia psychicznego, ale także wpływy działań marketingowych na ludzkie zachowania, kształcenie wymaganych kompetencji na daną ścieżkę kariery, czy tworzenie planu rozwoju osobistego. Tak jak widać ukończenie studiów psychologicznych i wybranie określonej specjalizacji daje ogromne możliwości wyboru swojej przyszłej kariery. Zawód „lekarza dusz” w dzisiejszych czasach zyskuje na popularności i można spotkać nawet kilkudziesięciu specjalistów w różnych miastach w Warszawie znajduje się około trzydziestu psychoterapeutów, a w Olsztynie około dwudziestu.
Mity na temat pracy psychoterapeuty
Jednym z najczęstszych błędów jest zakładanie, że psychoterapeuta przepisuje leki psychotropowe, jest to oczywiście nieprawda, ponieważ tym zajmuje się psychiatria – osoba która ukończyła studia medyczne. Innym popularnym mitem jest uważanie, że do gabinetu zgłaszają się tylko osoby chore psychiczne, co jest krzywdzącym stereotypem powodującym strach przed przypisaniem łatki po udaniu się do gabinetu. Do psychoterapeuty mogą zgłosić się wszyscy, którzy czują, że mają problem i chcą znaleźć źródło swojej niedoli, kiedy czują się samotni lub widzą, że ich wszelkie sposoby na radzenie sobie z trudną sytuacją zawodzą.
Nie powinniśmy wstydzić się chodzić do specjalisty, jest on w końcu wykwalifikowanym specjalistą, który posiada odpowiednie kompetencje do pomocy osobom, które potrzebują wsparcia i porady. Nieufność do tego zawodu najczęściej wynika z braku wiedzy oraz wiary w mity.